Format Kitap
Barkod 9786053995661
Yayın Tarihi 2021-07-17
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 220
Boyut 160 X 230

Emeği Geçenler :
Yazar   : Tuğba Metin Açer

1990'lı yıllardan itibaren İslami kimlik politikasında Müslüman kadın kimliğinin en önemli simgesi ve İslami giyim tarzının en önemli unsuru olan türban, siyasi ve toplumsal tartışmaların ana odağı olmuştur. Türbanlı kadınların kamusal alanda yaşadıkları ötekileştirilme deneyimleri ise akademik camiada birçok çalışmada ele alınmıştır.

Ya kamusal alana çıkmayan/çıkamayan/çıkmayı tercih etmeyen, eğitim düzeyi düşük, kentin periferisinde yaşayan, yoksul başörtülü kadınların ötekileştirilme deneyimleri neler? Onların ötekileri kimler? 1980'lerden itibaren Siyasal İslam'ın artan gücü, egemenlerin değişmesi ve ekonomik politikalar sayesinde ekonomik konumlarını güçlendirmeleri, sınıfsal konumların farklılaşması anlamını taşımaktadır.

Öte yandan geçmişte maduniyet ve yaşadıkları mağduriyetleri ile gerek toplumsal gündemde gerekse akademik tartışmaların merkezindeki türbanlı kadınlar, günümüzde lüks tüketimin sınıfsal ayrımları daha belirgin hale getirmesiyle birlikte eleştirilerin odağı haline gelmiştir. Bu durum Türkiye'de Müslüman kadın kategorisinin heterojenliğine işaret eden önemli bir durumdur.

Elinizdeki kitap Müslüman kadın kategorisinin homojen olmadığı varsayımından hareketle, yoksulluk ve yoksunluk sarmalındaki başörtülü kadınların hikâyelerine odaklanarak, farklı eşitsizliklerin kesişimselliğinde ötekileştirilme ve ötekileştirmeyi ele alan bir çalışmadır.

devamını oku..
Kategori : Genel
% 15
indirim
32.30
Liste Fiyatı : 38.00
Kazancınız : 5.70
Temin Süresi : 3 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %15 indirim