Format Kitap
Barkod 9789750531484
Yayın Tarihi 2021-07-09
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 309
Boyut 130 X 195

Emeği Geçenler :
Yazar   : John Keane
Çevirmen   : İsmail Ferhat Çekem

Yeni despotizm, eski dönemlerdeki gibi kodamanların, purosunu tüttürenlerin plütokrasisi değildir. Bu despotizmi kaleler gibi, şiddetin acımasızca uygulanması gibi, insanları basit birer çark dişlisine dönüştüren devasa montaj hatları gibi imgelerle anlamak ya da halüsinasyon gördüren hazlarla, basının tamamen kontrol altına alınmasıyla ya da din kaynaklı kadın düşmanlığı ile uyuşturulup boyun eğmeye razı edilmiş tebaalar üzerinden düşünmek mümkün değildir.

Hukuk, demokrasi, yargı, medya, iktidar, muhalefet, rejim... Bütün bu kavramların bildiğimiz anlamlarıyla toplumsal gelişmeler arasındaki makas açılıyor. Demokratik usullerde ve prensiplerde ısrar eden kesimler, toplumsal normların dönüşümünü anlamakla normları köklü dönüşümlerle sarsan iktidar biçimleriyle mücadeleyi birlikte yürütme çabası içinde.

John Keane Yeni Despotizm'de bu ikili mücadeleyi verebilmenin koşulunun günümüzdeki rejimlerin ve tahakküm biçimlerinin işleyişini, kapasitesini ve mantığını anlamaktan geçtiğini öne sürüyor. Keane, yeni despotizmin otoriterlik, totalitarizm, faşizm ve gönüllü kulluk gibi kavramlara sığmayan, yediği şokların ardından hızla kendini toparlayabilecek kabiliyette bir hâkimiyet türü olduğunu, bugün demokrasi sınıfında anılan rejimlere sızma kabiliyetiyle sahneyi kendiliğinden terk etmesinin de mümkün olmadığını hatırlatıyor. Kitap bu yönüyle, direniş biçimleri üzerine yeniden düşünmeye de bir çağrı niteliği taşıyor.

devamını oku..
Kategori : Genel
% 15
indirim
41.65
Liste Fiyatı : 49.00
Kazancınız : 7.35
Temin Süresi : 3 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %15 indirim